Hogyan illesztik a hallókészülékeket?
Egy hallókészülék illesztése nem egyszerűen annyiból áll, hogy a szakember az előzetesen kiválasztott eszközt üzembe helyezi. Az illesztés folyamata ennél komplexebb, hiszen ezen múlik, hogy az eszköz megfelelően szolgálja-e majd tulajdonosát az évek során.

Ezután következik a hallókészülék kiválasztása, amely a páciensközpontú audiológiai módszerek szerint lehetőleg rokon, hozzátartozó vagy kísérő jelenlétében történik, aki segíteni tudja a döntésben – az audiológus mellett – a pácienst.
Az illesztés maga az után következik csak, hogy meghatározták, milyen hallókészülékre lesz szükség. A hallásgondozó szakember lenyomatot vesz a páciens füléről, hogy annak alapján a hallókészülék fülbe illesztendő darabját elkészíthessék. Erre egyrészt a megfelelő teljesítmény miatt van szükség, másrészt pedig a stabilitás miatt.
A lenyomat alapján elkészítik a hallójárati készülék vázát. Az elkészült készüléket ezután még természetesen tesztelni kell: az audiológus a behelyezést követően valós fül méréseket (Real Ear Measurements, REM) végez a páciensen, mely alapján megtudható, milyen hangosak a fülcsatornába közvetített hangok. A vizsgálat egy szonda segítségével történik, amelyet a hallókészülék behelyezése során is a helyén hagynak, majd a készülék teljesítményét is ezzel mérik meg.A készüléket az eredmények alapján állítják be. Ez az illesztési módszer biztosítja, hogy a készülék viselője ne csak képes legyen a kívánt hangtartományokat megfelelően hallani, de a készüléket kényelmesen is viselhesse.